पाठ्यपुस्तक हुबहु कपि गर्ने २ जनालाई पाठ्यसामग्री लेख्न प्रतिबन्ध

काठमाडौँ । पाठ्यपुस्तक हुबहु कपि गर्ने २ जनालाई पाठ्यक्रम विकास केन्द्रले प्रतिबन्ध लगाएको छ । केन्द्रले ज्ञानबहादुर अधिकारी र राममणि बगालेलाई तीन वर्षका लागि प्रतिबन्ध लगाएको हो । 

उनीहरूले लेखेको कक्षा ५, ६ र ७ को सामाजिक अध्ययन तथा मानव मूल्य शिक्षा विषयको पाठ्यसामग्री प्रकाशन गर्न प्रतिबन्ध लगाएको छ । उक्त पाठ्यपुस्तकमा कतिपय विषयवस्तु, चित्र, उदाहरण अभ्यास र क्रियाकलाप हुबहु सारेको पाइएपछि केन्द्रले शैक्षिक सत्र २०८० देखि तीन शैक्षिक सत्रका लागि प्रतिबन्ध लगाएको हो । तीन वर्षसम्म उनीहरूले सरकारी तथा निजी प्रकाशनबाट पाठ्यसामग्री लेखन तथा सम्पादन लगायत पाठ्यसामग्री प्रकाशन गर्न पाउने छैनन् । 

कारबाहीमा परेका व्यक्तिबाट लेखन तथा सम्पादन लगायत प्रकाशन सम्बन्धी कार्य गरेको पाइएमा सम्बन्धित प्रकाशकलाई समेत कारबाही गर्ने केन्द्रले चेतावनी दिएको छ ।  

दुवै जनाले ब्रिलियन्ट बुक्स एण्ड डिस्ट्रिव्युटर्स प्रालिबाट शैक्षिक सत्र २०८० का लागि पाठ्यपुस्तक तयार पारेका थिए । उक्त पाठ्यपुस्तक र केन्द्रबाट प्रकाशन भएको पाठ्यपुस्तकसँग कतिपय विषयवस्तु चित्र उदाहरण अभ्यास र क्रियाकलाप हुबहु सारेको भन्दै प्रकाशकले कारबाहीको माग गरेको थियो । 

केन्द्रले विकास गरेको पाठ्यसामग्रीको प्रतिलिपि प्रयोग गरी केन्द्रलाई गुमराहमा पार्ने र प्रालिले आर्जन गरेको मान प्रतिष्ठालाई आँच पुर्‍याउने कार्य गरेको केन्द्रको ठहर छ ।