भारत डोक्लाम विवादबाट पछि नहटे जम्मुकाश्मिर ब्यूताउने चिनियाँ चेतावनी

विबादबाट युद्धउन्मुख भारत–चीन सम्बन्ध

चीनले आफ्नो भूभाग दाबी गर्दै आएको भुटानसंगको सिमामा रहेको डोक्लाममा सडक निमार्ण गर्न थालेको मुद्धाले भारत–चीनविच युद्धको खतरा उत्पन्न गराएको छ । चीन–भुटान मामिलामा हस्तक्षेप नगर्न भारतलाई चेतावनी दिंदै चीनले नयाँदिल्लीको यस्तो रबैया कायम रहे विवादास्पद जम्मु काश्मिरलाई बेइजिङले ब्युँताउने बताएको छ । चीन, भुटान र भारतको त्रिदेशीय सिमामा रहेको तर भुटान र चीनले आफ्नो दाबी गरेको डोक्लामले बढी सामरिक महत्व बोकेकाले भारतसमेत यसमा प्रबेश गरेको हो ।

 यस्ताे छ बिबादकाे मुल जराे 

विवादास्पद द्धिपक्षीय सिमा बिन्दु डोक्लाममा गएको जुनमा चीनले सडक निर्माण गर्न थालेको आरोप भारतले लगायो । भुटानको शाही भुटानी सेनाले चीनको उक्त कार्यमा आपत्ती जनाएको थियो । यो मामिला वास्तवमा चीन र भुटानको थियो । तर भुटानलाई सहयोग गर्ने वहानामा भारत यो द्धिपक्षीय विवादमा प्रबेश गर्यो । भारतले तत्काल सबै निर्माण कार्य रोक्न आग्रह गर्यो । चुम्बी उपत्यकाका चीन, भुटान र भारतको त्रिदेशीय बिन्दुको कर्नरमा रहेको ८९ किलोमिटरको समथर क्षेत्र सिलगुढी कोरिडरमा पर्छ ।

भारतीय समाचार संस्था पिटीआईका अनुसार, चिनियाँ सेनाले भारतलाई सन २०१२ मा डोक्लामको लालटेनमा खडा गरिएका भारतीय सेनाका दुई बंकर बन्द गर्न आग्रह गर्दै आएको थियो । ती बंकर जुन ६ को रातमा चिनियाँ बुलडोजरले ध्बस्त पारिदिएका थिए । उक्त भूभाग भारत र भुटान कसैको नभएको भन्दै ती बंकर भत्काईदिएको थियो । यसलगत्तै त्यहाँ चिनिया पिएलए र भारतीय सेनाले थप शक्ति केन्द्रित गर्दैआएका हुन् । त्यसयता लगातार सिमामा तनाब बढ्दो छ ।

यो द्धन्द्धपछि चीनले सिक्किमको नाथुलापास सिमाबाट मानसरोबर यात्रामा जाने यात्रुहरुका लागि यो रुट बन्द गरेको छ । भारतले अहिले चीनको बिरोधमा त्यस क्षेत्रमा सेना परिचालन गरेको छ, जसलाई पछि हटाउन भारत तयार छैन् । भारतीय सैनिक त्यहा टेण्ट गाडेरै बसेका छन् । चीनले भारतीय सैनिकलाई तत्काल डोक्लाम छाड्न चेतावनी दिएपनि भारतले त्यसलाई बेवास्ता गर्दै आएको छ । तीन सातादेखि समस्या देखिएको हो ।

चिनियाँ अखवार द ग्लोबल टाइम्सले भारतीय नेतृत्वले चीनियाँ त्रास देखाई सिमा हस्तक्षेपको मुद्धा उठाउनुलाई पुरानै रणनीतिको संज्ञा दिएको छ । भारतले सन १९५० र ६० को दशकमा सिमा मिचिएको मुद्धा पहिलो पटक उठाएको थियो, जवकी त्यसबेला दुइ देशबीचको सिमा मुद्धा समाधान भएको थिएन । त्यसबेला भारतले चीनबिरुद्ध पूजीबाँदी अमेरिका र कम्युनिष्ट सोभियत संघको समेत समर्थन लियो । दुबैको चीनबिरुद्ध शत्रुता थियो, जसलाई भारतले भरपुर प्रयोग गर्यो ।

भारतले भुटानको स्वतन्त्रलाई नियन्त्रण गर्दै चीनसँगको सम्बन्धलाई आफै संचालन गर्दैआएको छ । जसरी पाकिस्तानको बिदेश नीति अझ पाकिस्तानको भारतसंगको सम्बन्ध चीनले संचालन गर्दै आएको छ भने भुटानको चीनसँगको सम्बन्ध पनि भारतले संचालन गर्दैआएको छ । भारतकै कारण भुटानले चीनसँग कूटनीतिक सम्बन्ध कायम गर्न सकेको छैन् । चीनसँग औपचारिक कुटनीतिक सम्बन्ध राख्न नसकेको एकमात्र दक्षिण एसियाली देश भुटान हो । भुटान भारतको ‘सेटलाईट स्टेट’ हो । चिनियाँ रणनीतिक बिज्ञ लङ सिङचुनले भुटान र चीनको बिबादास्पद भूगोलमाथि भारतीय हस्तक्षेपले चीनलाई बाध्यभएर जम्मु काश्मिरको मुद्धा उठाउनुपर्ने हुनसक्ने चेतावनी दिएका छन् । जम्म काश्मिरमा भारत र पाकिस्तानबिच बिबाद छ । यदी पाकिस्तानी सरकारले भारत र पाकिस्तानविचको विवादास्पद सिमा समस्यामा चीनलाई हस्तक्षेप गर्न आग्रह गरेमा चीनले तेश्रो देशको समस्यामा प्रबेश गर्न सक्ने संकेत पनि उनले दिएका छन् ।