कथा सत्यको

काठमाडौं, कुनै समयमा मामद नामका एक जना ज्ञानी मानिस थिए । उसले कहिल्यै झुट बोल्दैन थियो । देश विदेशका सबै मानिसहरूलाई उनको बारेमा थाहा थियो।

राजाले मामदको बारेमा सुने र आफ्ना प्रजाहरूलाई उसलाई दरबारमा ल्याउन आदेश दिए। प्रजाहरुले उनलाई दरबारमा प¥याए । राजाले बुद्धिमान मानिसलाई हेरे र सोध्योः ‘मामद, के यो साँचो हो, तपाईले कहिल्यै झुट बोल्नु भएको छैन ?’ उनले भने, ‘हो, यो साँचो हो।’

राजाले फेरी सोधे, ‘अनि तपाईं आफ्नो जीवनमा कहिल्यै झुट बोल्नुहुन्न ?’ मामदले भने, ‘म यसको बारेमा पक्का छु।’ ‘ठीक छ, साँचो बोल्नुहोस्, तर होसियार ! झूट धूर्त छ र यो तपाइँको जिब्रोमा सजिलै पुग्छ।’

धेरै दिन बित्यो र राजाले मामदलाई फेरि बोलाए। त्यहाँ ठूलो भीड थियो, राजा शिकार गर्न जाँदै थिए। राजाले आफ्नो घोडा मानेको छेउमा राखे। उसको देब्रे खुट्टा पहिले नै स्ट्रिपमा थियो। उनले मामदलाई आदेश दिएः ‘मेरो ग्रीष्मकालीन दरबारमा जानुहोस् र रानीलाई भन्नुहोस् कि म ऊसँग भेट गर्न आउँदैछु, उसलाई ठूलो भोज तयार गर्न भन्नुहोस्।’

ममद झुकेर रानीकहाँ गए। तब राजा हाँस्दै भनेः ‘हामी शिकारमा जाँदैनौं र अब मामदले रानीलाई झूट बोल्नेछ। भोलि हामी उसको तर्फबाट हाँस्नेछौं।’ तर बुद्धिमान ममद दरबारमा गए र भनेः ‘हुनसक्छ तपाईंले भोलि खाजाको लागि ठूलो भोजको तयारी गर्नुपर्छ या गर्नु पर्दैन। सायद राजा दिउँसो आइपुग्नेछन्, या आउँदैनन्।’

‘मलाई भन उहाँ भोली आउनुहुन्छ की आउनुहुन्न ?’ रानीले सोधिन्। उनले भने, ‘मलाई थाहा छैन उहाँ घोडा चडिसक्नु भएको थियो, तर म भन्न सक्दिन म हिँडी सके पछि उहाँ पनि हिँड्नु भयो या फेरी खुट्टा भुइँमै राख्नुभयो।’

भोलिपल्ट सबै राजाको पर्खाइमा थिए । राजा पर्सि पल्ट आएर र रानीलाई भनेः ‘बुद्धिमान मामद, जसले कहिल्यै झूट नबोल्ने दाबी गथ्र्यो । हिजो तपाईलाई झूट बोल्यो।’ राजाको सबै कुरा सुनेर रानीले उनलाई मामदको कुरा सुनाइन् । र राजाले बुझे कि ज्ञानी मानिस कहिल्यै झुट बोल्दैन, र आफ्नै आँखाले देखेको कुरा मात्र बोल्छ। तसर्थ, कानले सुनेका कुरा सधै सत्य नै हून्छन् भन्ने हुदैन । आँखाले प्रत्यक्ष पुरै काम नदेखि कुनै पनि कुराको बयान गर्नु मुखर्ता बाहेक अरु केहि हुदैन ।मोटीभेटन्युजबाट