चीनबाट नेपाली ल्याइने विषयमा सिंहदरबारमा छलफल

काठमाडौं,कोरोना भाइरसको संक्रमण फैलिएको चीनबाट नेपालीलाई स्वदेश फर्काउने विषयमा टुंगो लगाउन सिंहदरबारमा छलफल शुरु भएको छ ।

चीनबाट स्वदेश ल्याइने नेपालीलाई राख्ने सुरक्षित स्थानको टुंगो लगाउन सिंहदरबारमा छलफल थालिएको हो । सरकारले चीनमा रहेका नेपालीहरुलाई स्वदेश फर्काउने विषयमा सबै तयारी गरे‍ पनि उनीहरुलाई राख्ने ठाउँको टुंगो नलाग्दा ल्याउन सकिएको छैन ।

स्वास्थ्य मन्त्रालयका प्रवक्ता महेन्द्रप्रसाद श्रेष्ठका अनुसार चीनबाट ल्याइने नेपालीलाई कहाँ राख्ने भन्ने विषयमा टु‌गो लगाउन सिंहदरबारस्थित मुख्य सचिवको कार्यालयमा बैठक शुरु भएको हो । मुख्यसिचव लोकदर्शन रेग्मीको अध्यक्षतामा आज ( मंगलबार) साँझ ६ बजेदेखि बसेको बैठकले चीनबाट नेपाल ल्याइने नेपालीहरुलाई कहाँ राख्ने भन्ने विषयमा टुंगो लगाउने छ ।

छलफलमा चीनमा रहेका नेपालीलाई यहाँ ल्याएर सुरक्षित तरिकाले कसरी र कहाँ राख्ने भन्ने टुंगो लाग्ने स्वास्थ्य मन्त्रालयका प्रवक्ता श्रेष्ठको भनाइ छ। ‘चीनबाट ल्याउनेलाई कहाँ राख्ने भनेर सबै अध्ययन भइसकेको छ, अहिले ६ बजे मुख्य सचिवको अध्यक्षतामा उच्चस्तरीय बैठक बसिरहेको छ,’ स्वास्थ्य मन्त्रालयका प्रवक्ता श्रेष्ठले भने, ‘बैठकले कहाँ राख्ने र कहिले ल्याउने भनेर टुंगो लगाउछ ।’

चीनबाट स्वदेश फर्कन चीनस्थित नेपाली दूतावासमा एक सय ८० जनाले निवेदन दिएका छन् । स्वास्थ्य मन्त्रालयका प्रवक्ता श्रेष्ठका अनुसार चीनबाट स्वदेश फर्किने नेपालीको संख्या दुई सयसम्म हुनसक्ने छ । कोरोना भाइरसको संक्रमण नदेखिएका नागरिकलाई मात्र स्वदेश ल्याइनेछ ।

मन्त्रालयका अनुसार उनीहरुलाई स्वदेश ल्याइदा ट्रान्जिटको क्रममा ८ देखि १० जनामा कोरोना भाइरसको संक्रमण देखिन सक्ने हुँदा सोही अनुरुपको तयारी गरिएको छ । चीनबाट स्वदेश फर्किने नेपालीमा कोरोना भाइरस देखिन सक्ने र उनीहरुबाट नेपालमा कोरोना भाइरस फैलन सक्ने खतरा रहेको भन्दै सरकारले शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरुवा रोग अस्पताल, पाटन अस्पताल र वीर अस्पतालमा ४३ वटा आइसोलेसन वार्ड तयारी अवस्थामा राखेको स्वास्थ्य मन्त्रालयका प्रवक्ता श्रेष्ठको दावी छ ।

सरकारले चीनबाट ल्याइने नेपालीलाई त्रिभुवन विमानस्थलमा विशेष परीक्षण गरी कोरोना भाइरसको लक्षण देखिएका व्यक्तिलाई विमानस्थलबाटै सिधै आइसोलेसन वार्ड भएका अस्पतालमा लैजाने र स्वस्थ व्यक्तिलाई दुई सातासम्म विशेष निगरानीमा राख्ने तयारी गरेको छ । हालसम्म कोरोना भाइरसको संक्रमणबाट ज्यान गुमाउनेको संख्या ४ सय २६ पुगेको छ । मंगलबार हङकङमा पनि एक जना बिरामीको मृत्यु भएपछि चीनबाहिर मृत्यु हुनेको संख्या २ पुगेको छ । यस अघि फिलिपिन्समा पनि एक जनाको मृत्यु भएको थियो।